40 LAT MTV (Music Television)

MTV

MTV oficjalnie wystartowała w dniu 1 sierpnia 1981 roku w Stanach Zjednoczonych, posiadając na początku licencje na emisję 180 teledysków i docierając do około dwóch milionów odbiorców. Stacje można było odbierać za pomocą anten satelitarnych i sieci kablowych.

Pierwszym wideoklipem wyemitowanym w MTV była piosenka „Video Killed the Radio Star” w wykonaniu The Buggles (był również milionowym teledyskiem MTV).

Od czasów założenia do dziś przewija się jako jedna z wizytówek kultury masowej, kształtuje trendy, zachowania i modę. Jej wpływ jest tak istotny, że w socjologii czasem używa się określenia Pokolenie MTV.

MTV posiada licencje na emisję tysięcy teledysków, a jej widownia sięga półtora miliarda osób, w ponad 140 krajach na całym świecie. MTV szczyci się, że wypromowała takie gwiazdy jak: Michael Jackson, Britney Spears, Justin Timberlake, 50 Cent, Eminem i Madonna.

„Money for Nothing” utwór zespołu Dire Straits, skomponowany przez Marka Knopflera, wydany w 1985 roku na albumie Brothers in Arms, był wideoklipem, który jako pierwszy został wyemitowany przez zaczynającą swą działalność międzynarodową stację telewizyjną MTV Europe, 1 sierpnia 1987 roku.

MTV zrodził wiele kanałów siostrzanych w USA i powiązanych kanałów na arenie międzynarodowej, z których niektóre stały się niezależne.