BELINDA CARLISLE

BELINDA JO
KURCZEWSKI CARLISLE


Amerykańska piosenkarka i aktorka, Belinda Carlisle, właściwie Belinda Jo Kurczeski Carlisle, urodziła się 17 sierpnia 1958 roku, w Hollywood, Kalifornia, jako córka Harolda Carlisle’a, pracownika stacji benzynowej, i jego żony Joanne (z domu Thompson), gospodyni domowej. Belinda była pierwszym z siedmiorga rodzeństwa; ma trzech braci i trzy siostry.
Kiedy miała pięć lat, ojciec Carlisle porzucił ich rodzinę, pozostawiając ich w ubóstwie. Jej matka później ponownie wyszła za mąż za Walta Kurczeskiego, o którym Carlisle mówi, że był alkoholikiem i z którym miała burzliwy związek. Rodzina często przeprowadzała się w dzieciństwie, z Simi Valley do Reseda, zanim osiedliła się w Burbank, gdy Belinda miała siedem lat. W wieku dziesięciu lat zaczęła wyrażać zainteresowanie muzyką, a w kręgu jej ulubionych wykonawców znaleźli się Beach Boys, Cat Stevens, Stylisticsi Animals, określa ich jako wczesne wpływy muzyczne.
W wieku 19 lat Carlisle opuściła dom rodziców, aby rozpocząć karierę muzyczną.


W pierwszej połowie lat 80’s podbijała Amerykę razem z zespołem The Go-Go’s. Potem rozpoczęła karierę solową. Współpracowała w tym czasie z najlepszymi producentami i autorami piosenek w USA. Dzięki temu wylansowała wiele międzynarodowych hitów, które na stałe zapisały się w historii muzyki pop.

Muzyczną karierę rozpoczęła jako perkusistka w zespole The Germs w 1977 roku, pod pseudonimem Dottie Danger. Popularność zyskała na przełomie lat 70 i 80 jako wokalistka zespołu The Go-Go’s. Grupa powstała w 1978 roku. Dziewczyny wykonywały muzykę punk rock. Ich największe przeboje to „Head Over Heels”, „Vacation”, „Our Lips Are Sealed” czy „We Got the Beat”.

W 1984 roku Belinda opuściła zespół i rozpoczęła karierę solową. W 1986 roku wydała debiutancki album zatytułowany Belinda. Dzięki singlowi „Mad About You” płyta dotarła do 13 miejsca notowania Billboardu.

Drugi album Heaven On Earth (1987) też okazał się sukcesem piosenkarki. Znalazły się tam trzy hity „Circle in the Sand”, „I Get Weak” oraz „Heaven Is A Place On Earth”.

W 1989 roku ukazał się kolejny album Runaway Horses, kolejny sukces. Płytę promowały single „Summer Rain” i „Leave a Light On”.

W 1991 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana Live Your Life Be Free. Dwa lata później został wydany krążek Real. Obydwie płyty nie znalazły uznania, co doprowadziło do reaktywacji The Go-Go’s w 1994 roku. Grupa nie istniała zbyt długo. W 1996 roku Belinda znowu zajęła się solową karierą. Jeszcze w tym samym roku ukazał się krążek zatytułowany A Woman & A Man. Płyta okazała się spektakularnym sukcesem na listach przebojów w UK a single „Into Deep” i „Always breaking my heart” dotarły do czołowych miejsc Top 40 UK. Trzy lata później Belinda wydała płytę A Place On Earth – The Greatest Hits.

W 1986 wyszła za mąż za Morgana Masona, z którym ma syna – Jamesa Duke’a.