BUCKS FIZZ

Bucks Fizz to jedna z najpopularniejszych brytyjskich grup muzycznych lat 80.
Zespół powstał w 1981 roku w celu reprezentowania Wielkiej Brytanii w konkursie piosenki Eurowizji (Dublin Irlandia).Wykonali wtedy utwór „Making Your Mind Up”, który wygrał festiwal. Po wygranej w konkursie singiel z tym przebojem utrzymywał się na liście przebojów przez 12 tygodni, w tym przez 3 na miejscu pierwszym.

Grupa zdobyła międzynarodową sławę.
Pomimo niezbyt przychylnych opinii krytyków muzycznych, zespół nie zakończył swojej kariery na jednej piosence. Kolejny singiel „Piece of the Action” również stał się hitem i przez 9 tygodni bardzo dobrze radził sobie na listach przebojów.

W sierpniu 1981 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana po prostu „Bucks Fizz”. Przez 28 tygodni album ten był jednym z najlepiej sprzedających się krążków w Wielkiej Brytanii. Pod koniec listopada 1981 roku Bucks Fizz wydało singiel zapowiadający kolejny longplay. Była to piosenka „The Land of Make Believe”, która szturmem podbiła serca fanów, listy przebojów i parkiety dyskotek w całej Europie. Przebój ten stał się jednym z największych hitów lat 80.

Skład grupy zmieniał się wiele razy na przestrzeni lat.
W pierwotnym składzie występowała czwórka wokalistów – Bobby G, Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston. Pomysłodawcą utworzenia projektu byli Nicola Martin i Andy Hill. Dwójka autorów szukała odpowiednich wykonawców, którzy sprawią, że ich piosenka „Making Your Mind Up” odniesie sukces na Eurowizji. Jako pierwszego Martin i Hill zwerbowali Mike’a Nolana. Następnie piosenka w wersji demo, nagrana tylko z jednym wokalem, została zgłoszona do brytyjskich eliminacji. Wtedy też powstała również nazwa zespołu Bucks Fizz – która związana była z ulubionym drinkiem Nolana. Wokalista zaprosił do współpracy kolejnych członków – Baker (znana z grupy Co-Co), Aston, a także Stephena Fischera. Ten ostatni nie przyjął jednak propozycji z racji, że w tym czasie zaczynał grę w musicalu. Do grupy dołączył więc Bobby G.

Na działalność grupy wpłynęły dwa kluczowe zdarzenia – pierwsze z nich to wypadek koncertowego autobusu pod koniec 1984, w którym życia omal nie stracił Mike Nolan (przez kilka dni był w śpiączce).

Drugim wstrząsem dla zespołu było odejście Jay Aston. Nieoficjalnie mówiło się, że wokalistka miała romans z twórcą tekstów dla grupy, Andym Hillem. Po burzliwym rozstaniu (Aston pozwano za złamanie kontraktu) wokalistkę zastąpiła 21-letnia Shelley Preston.

Dziewczyna nie zagrzała jednak długo miejsca w składzie, gdyż już w 1989 roku opuściła jego szeregi. W jej ślady wkrótce poszła także Cheryl Baker, która skupiła się na pracy w telewizji. Nowymi twarzami grupy zostały natomiast Heidi Manton i Amanda Swarzc. W 1996 roku Nolana zastąpił David Van Day. Szybko okazało się, że nie może porozumieć się z Bobbym G, co zaowocowało rozłamem w składzie i używaniem nazwy Bucks Fizz przez obu muzyków.

Do ugody doszło dopiero w 2002 roku, kiedy Van Day zgodził się na nazwę David Van Day’s Bucks Fizz Show.

Równolegle do Bucks Fizz Bobby’ego G swoją karierę wznowili inni członkowie składu – Mike Nolan, Cheryl Baker, Jay Aston i Shelley Preston (wspomaga ich Bobby McVay). Początkowo działali jako The Original Bucks Fizz, jednak w 2017 roku postanowili zmienić nazwę na The Fizz, a także ogłosili wydanie albumu po 31 latach przerwy („The F-Z of Pop”).

W 2004 roku BMG Records wydało wszystkie oryginalne albumy studyjne Bucks Fizz na płycie kompaktowej, co odnowiło zainteresowanie grupą.
W 2006 i 2008 roku ukazały się dwa albumy „The Lost Masters” i „The Lost Masters 2”. Zostały one wykonane z wcześniej niepublikowanego materiału Bucks Fizz i zostały dobrze przyjęte przez fanów.

Na początku 2009 roku nakręcono dwugodzinny film dokumentalny „The Bucks Fizz Story”. Zawierał dogłębne wywiady z oryginalnymi członkami grupy, a także kierownictwem i innym zakulisowym personelem. DVD z dokumentem zostało wydane w sierpniu 2010 roku przez Glassbeach Media Ltd i doczekało się ogólnego wydania w listopadzie 2011 roku. W 2010 roku oryginalne albumy studyjne Bucks Fizz zostały ponownie wydane jako edycje dwupłytowe.

Skład zespołu na przestrzeni lat

BUCKS FIZZ

80902k.pl