CHRIS DE BURG

CHRISTOPHER
DAVIDSON


Właściwe imię i nazwisko brzmi Christopher Davidson urodzony 15 października 1948 roku w Argentynie. Irlandzki wokalista, autor piosenek, gitarzysta. Syn dyplomaty jego ojcem był Argentyńczyk Charles Davidson, a matką irlandzka sekretarka Maeve Emily de Burgh.


Ukończył słynnny Trinity Colege w Dublinie w Iralndii.
Występował dla gości w rodzinnym hotelu zamku z XII wieku. Pod koniec 1973 roku koncertował z grupą Horslips, a kiedy w następnym roku spotkał producentów Douga Fletta i Guya Fletchera podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią A&M Records.
Tuż po trasie koncertowej z grupą Supertramp, w lutym 1975 roku wydał debiutanckiego singla „Hold On”, oraz album „Far Beyond These Castle Walls”. Następny singiel „Flying” przepadł w Wielkiej Brytanii, natomiast doszedł do pierwszego miejsca na liście bestsellerów w Brazylii i okupował tę pozycję przez 17 tygodni.

Kolejny album Chrisa „Spanish Train and Other Stories” i wybrane z płyty single nie odniosły znaczącego sukcesu na rynku muzycznym. Jedynie w radiu upodobano sobie piosenkę „A Spaceman Came Traveling”.
Mimo braku zainteresowania muzyką artysty w Anglii i USA, w drugiej połowie lat 70′ jego sukcesy w Europie, Ameryce Południowej i Afryce Południowej przebiły wiele renomowanych gwiazd.

W Norwegii album „Eastern Wind” osiągnął nakład 125 tysięcy kopii, co było rekordowym wynikiem w historii tego kraju, ustępującym jedynie wielkością sprzedaży albumowi „Abbey Road” grupy The Beatles!
Dopiero jesienią roku 1982 piosenka „Don’t Pay the Ferryman” z albumu The Getaway weszła do Top 50 list bestsellerowych singli w USA i Anglii w samych tylko Stanach Zjednoczonych album ten przebywał na liście bestsellerów przez 5 miesięcy.

Po dwóch latach ukazał się kolejny album piosenkarza Man on the Line (11 pozycja w Anglii), który zawierał wielki przebój „High on Emotion”.

W sierpniu 1986 roku pojawił się dwudziesty czwarty z kolei singiel Chrisa De Burgha z piosenką „The Lady in Red”, przyjęło się, że piosenka została napisana o pierwszej żonie Chrisa, Diane. Sam Chris De Burgh przyznał że to o niej napisał tę piosenkę przypominając sobie jak pierwszy raz ją zobaczył. Dodał też że zrobił to dlatego, że wielu mężczyzn nie pamięta w co były ubrane ich żony gdy je poznawali.
Utwór ten osiągnął upragnione pierwsze miejsce na angielskiej liście przebojów i pozostał na szczycie przez 3 tygodnie. Chris De Burgh mówi że napisał piosenkę w 20 minut, a 6 miesięcy ją udoskonalał, dodał też że wie jaki ma ona wpływ na życie różnych ludzi i że często jest używana na pogrzebach.

„LADY IN RED” z Polskim tłumaczeniem tekstu

Do trzeciego miejsca na angielskiej liście dotarł w listopadzie roku 1988 singiel „Missing You”, natomiast na szczyt wdarł się miesiąc wcześniej album „Flying Colours”.
Tym samym piosenkarz zdobył miano mistrza przebojów w stylu pop.

W 1990 roku w Dublinie nagrał album koncertowy, a w następnym roku (1991) w sali Wembley Arena w Londynie wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz uciekinierów kurdyjskich.
W roku 1993 na finałowym wystepie trasy koncertowej po Afryce Południowej piosenkarza słuchało ponad 100 tysięcy ludzi. W roku 1995 arysta stał się na dłuższy czas objektem prasy brukowej, kiedy wyszedł na jaw jego romans z opiekunką do dzieci Maresą Morgan.

Pod koniec tego trudnego dla artysty roku nagrał z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej album Beautiful Dreams. Mimo długiego stażu estradowego Chris De Burgh nadal intensywnie koncertuje ( ponad 2.5 tysiąca koncertów) również i w kraju nad Wisłą można go było wielokrotnie posłuchać i zobaczyć na żywo.
Przez 25 lat związany jest z wytwórnią muzyczną A&M Records, ma na swoim koncie ponad 40 milionów sprzedanych płyt.

W roku 1999 przygotował kolejny album Queit Revolution. Nie zmieniając stylu powstało jeszcze kilka ciekawych albumów. Artysta tworzy świetnie zaaranżowane, przepojone romantyzmem, nostalgią i pełne uroku piosenki.
Artysta nadal mieszka w Irlandii, w hrabstwie Wicklow. Ma trójkę dzieci, jego najstarsza córka Rosanna Davidson (ur. 1984) została Miss Świata w 2003!

Więcej utworów artysty, znajdziecie na SPOTIFY: