CHRIS DE BURGH

Chris De Burgh. Właściwe imię i nazwisko artysty brzmi, Christopher Davidson, urodzony 15 października 1948 roku w Argentynie. Irlandzki wokalista, autor piosenek, gitarzysta. Syn dyplomaty, jego ojcem był Charles Davidson, a matką była irlandzka sekretarka, Maeve Emily de Burgh.

Ukończył słynnny Trinity Colege w Dublinie w Iralndii.
Występował dla gości w rodzinnym hotelu zamku z XII wieku. Pod koniec 1973 roku koncertował z grupą Horslips, a kiedy w następnym roku spotkał producentów Douga Fletta i Guya Fletchera podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią A&M Records.

Tuż po trasie koncertowej z grupą Supertramp, w lutym 1975 roku wydał debiutanckiego singla „Hold On”, oraz album „Far Beyond These Castle Walls”. Następny singiel „Flying” przepadł w Wielkiej Brytanii, natomiast doszedł do pierwszego miejsca na liście bestsellerów w Brazylii i okupował tę pozycję przez 17 tygodni.

Kolejny album Chrisa „Spanish Train and Other Stories” i wybrane z płyty single nie odniosły znaczącego sukcesu na rynku muzycznym. Jedynie w radiu upodobano sobie piosenkę „A Spaceman Came Traveling”.

Mimo braku zainteresowania muzyką artysty w Anglii i USA, w drugiej połowie lat 70′ jego sukcesy w Europie, Ameryce Południowej i Afryce Południowej przebiły wiele renomowanych gwiazd.

W Norwegii album „Eastern Wind” osiągnął nakład 125 tysięcy kopii, co było rekordowym wynikiem w historii tego kraju, ustępującym jedynie wielkością sprzedaży albumowi „Abbey Road” grupy The Beatles!

Dopiero jesienią roku 1982 piosenka „Don’t Pay the Ferryman” z albumu „The Getaway” weszła do Top 50 list bestsellerowych singli w USA i Anglii, w samych tylko Stanach Zjednoczonych album ten przebywał na liście bestsellerów przez 5 miesięcy.

Po dwóch latach, w 1984 roku, ukazał się kolejny album tego piosenkarza „Man on the Line” (11 pozycja w Anglii), który zawierał wielki przebój „High on Emotion”.

Duża kampania reklamowa towarzyszyła wydaniu kompilacji przebojów „The Very Best of Chris de Burgh”. Promocja ta okazała się na tyle skuteczna, że album ten dotarł aż do szóstego miejsca listy bestsellerów w Anglii i pozostał w zestawieniu przez 70 tygodni!

W sierpniu 1986 roku pojawił się dwudziesty czwarty z kolei singiel Chrisa De Burgha z piosenką „The Lady in Red”, przyjęło się, że piosenka została napisana o pierwszej żonie Chrisa, Diane. Sam Chris De Burgh przyznał że to o niej napisał tę piosenkę przypominając sobie jak pierwszy raz ją zobaczył. Dodał też że zrobił, to dlatego że wiele mężczyzn nie pamięta w co były ubrane ich żony gdy je poznawali.

Utwór ten osiagnął upragnione pierwsze miejsce na angielskiej liście przebojów i pozostał na szczycie przez 3 tygodnie, a z pierwszego miejsca UK Singles Charts piosenka spadła przez „I want to wake up with you” (Boris Gardiner).

Chris De Burgh mówi że napisał piosenkę w 20 minut, a 6 miesięcy ją udoskonalał, dodał też że wie że ma ona wpływ na życie różnych ludzi i że często jest używana na pogrzebach.

Do trzeciego miejsca na angielskiej liście dotarł w listopadzie roku 1988 singiel „Missing You”, natomiast na szczyt wdarł się miesiąc wcześniej album „Flying Colours”.
Tym samym piosenkarz zdobył miano mistrza przebojów w stylu pop.

W 1990 roku w Dublinie nagrał album koncertowy, a w następnym roku (1991) w sali Wembley Arena w Londynie wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz uciekinierów kurdyjskich.
W roku 1993 na finałowym wystepie trasy koncertowej po Afryce Południowej piosenkarza słuchało ponad 100 tysięcy ludzi. W roku 1995 arysta stał się na dłuższy czas, objektem prasy brukowej, kiedy wyszedł na jaw jego romans z opiekunką do dzieci Maresą Morgan.
Pod koniec tego trudnego dla artysty roku nagrał z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej album „Beautiful Dreams”. Mimo długiego stażu estradowego Chris De Burgh nadal intensywnie koncertuje (ponad 2.5 tysiąca koncertów) również i w kraju nad Wisłą można go było wielokrotnie posłuchać i zobaczyć na żywo.

Przez 25 lat związany jest z wytwórnią muzyczną A&M Records, ma na swoim koncie ponad 40 milionów sprzedanych płyt.
Wciąż nagrywa kolejne albumy, w roku 1999 przygotował album „Queit Revolution”, „Now And Then” w roku 2008 czy „The Legend of Robin Hood” z roku 2021. Nie zmieniając stylu powstało jeszcze kilka ciekawych albumów. Artysta tworzy świetnie zaaranżowane, przepojone romantyzmem, nostalgią i pełne uroku piosenki.
Artysta nadal mieszka w Irlandii, w hrabstwie Wicklow. Ma trójkę dzieci, jego najstarsza córka Rosanna Davidson (ur. 1984) została Miss Świata w 2003 roku!

Aby posłuchać wszystkich albumów Chrisa, zapraszamy na TIDAL, lub SPOTIFY