CHRIS NORMAN

CHRISTOPHER
WARD
NORMAN


Christopher Ward Norman urodził się 25 października 1950 roku, w Redcar w hrabstwie Yorkshire.
To angielski piosenkarz soft rock, znany przede wszystkim z występów wokalnych brytyjskiej grupy Smokie.

W latach 70 zespołowi temu właśnie udało się kilkakrotnie wspiąć na same czołówki brytyjskich i najpopularniejszych światowych list przebojów. W 1976 roku Smokie zdobyło ogromną popularność europejską za sprawą singla “Living Next Door to Alice”, rok później na topie była natomiast piosenka pt. „It’s Your Life”, a w 1978 miażdżący hit hitów „Oh Carol”.

Wraz z pojawieniem się rock and rolla, Norman nabył swoją pierwszą gitarę w wieku siedmiu lat. Jego wczesne wpływy muzyczne to Elvis Presley, Little Richard i Lonnie Donegan.
W tych wczesnych latach rodzice Normana często przeprowadzali się po kraju, co spowodowało, że chodził do dziewięciu różnych szkół i mieszkał w różnych miejscach w Anglii, takich jak Redcar, Luton, Kimptoni Nottingham. Jednak w 1962 roku rodzina przeniosła się z powrotem do rodzinnego miasta matki Normana, Bradford. Zbliżając się do swoich dwunastych urodzin, Norman rozpoczął naukę w St. Bede’s Grammar School, gdzie miał spotkać się z Alanem Silsonem i Terrym Uttleyem, przyszłymi członkami Smokie.

Jako nastolatkowie, pod wpływem nowej ery grup takich jak The Beatles i The Rolling Stones, a następnie piosenkarz folkowy, Bob Dylan, Norman i Silson zaczęli się spotykać i spędzali prawie cały wolny czas na nauce gry nowych piosenek na gitarach. Udało im się przekonać Uttleya do przyłączenia się do nich i wraz z przyjacielem perkusistą Ronem Kellym założyli swój pierwszy zespół.

Yen, Essence i Long Side Down to tylko niektóre z różnych nazw, którymi nazywali swój zespół, zanim zdecydowali się na The Elizabethans. Kiedy Ron Kelly opuścił grupę w 1973 roku, stary przyjaciel Pete Spencer został poproszony o przejęcie perkusji, a grupa, która przyjęła nazwę Smokie, była kompletna.

Piosenka „Stumblin’ In„, duet z Suzi Quatro z 1978 roku, był wielkim amerykańskim hitem, który przyniósł ogromny sukces obojgu wykonawcom, zarówno za oceanem jak i w Europie. Utwór zajął 4 miejsce na amerykańskiej liście Hot 100 magazynu „Billboard” i sprzedał się w ponad milionowym nakładzie.

Między 1974 a początkiem 1980 roku Smokie odnosił sukcesy koncertując na całym świecie, ale napięcie i presja ciągłego przebywania z dala od domu i rodziny zaczęły dokuczać Normanowi. Na początku 1980 roku postanowił spędzić więcej czasu na pisaniu i pracy w studio. Norman i Spencer pracowali teraz razem nad piosenkami dla innych artystów, w tym hitami dla Kevina Keegana („Head Over Heels in Love”, hit nr 31 w Wielkiej Brytanii), i piosenką reprezentacji Anglii „This Time (We’ll Get It Right)”. Współpracował również z Agnethą Fältskog (na jej solowym albumie), Racey (współautor „Baby It’s You”), Donovanem (chórki) i Heavy Metal Kids.

Kariera solowa Normana rozpoczęła się w 1982 roku. Pierwszy sukces solowy, osiągnął w roku 1986 wraz z ostatecznym opuszczeniem zespołu Smokie oraz nagraniem singla „Midnight Lady”, napisanym przez Dietera Bohlena, który stał się hitem w całej Europie i przez sześć tygodni zajmował pierwsze miejsce w Niemczech. Po tym sukcesie nagrał takie przebojowe utwory jak „Some Hearts Are Diamonds”, „No Arms Can Ever Hold You”, „Broken Heroes”, „Fearless Hearts”, „Sarah” i „Baby I Miss You”.

Kolejne sukcesy przychodziły szybko, a następnie kolejne, przebojowe utwory „Some Hearts Are Diamonds”, „No Arms Can Ever Hold You”, „Broken Heroes”, „Fearless Hearts”, „Sarah” i „Baby I Miss You”…
W 1994 roku Norman został uhonorowany przez CMT Europe jako „Międzynarodowa Wideo Gwiazda Roku” (International Video Star of the Year).

W 2004 roku wziął udział w „Comeback Show” w niemieckiej stacji telewizyjnej ProSieben i wykonał „Stumblin’ In” w duecie z C.C. Catch. W ostatnim odcinku serialu dołączył do niego Smokie w ostatniej piosence.

Fragment programu „Comeback Show” z roku 2004

Z ciekawostek o artyście wiemy, że :

  • grał z zespołem Smokie w Polsce w 1977 roku i był w Polsce jeszcze kilka razy, za każdym razem pod wielkim wrażeniem krajowej publiczności,
  • pierwszy wielki hit, który sprawił, że Smokie byli znani w Europie, był to utwór z 1975 roku o nazwie „If you think you know how to love me”,
  • duet Normana z Suzie Quatro, za sprawą którego powstał wielki hit pt. „Stamblin’ in” był efektem wspólnego jammowania po jednym z koncertów obu zespołów,
  • do jego ulubionych wokalistów należy Paul Rogers, John Lennon, Janis Joplin czy Jennifer Warnes. Jednym z jego ulubionych zespołów są Beatlesi. Podoba mu się też kilku nowych artystów jak Adele, Ed Sheeran etc. Natomiast jego ulubiona piosenka jest ta, którą sam napisał, czyli „Wish you well” z jego albumu „There and back”.