FATUM

FATUM to polski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka oraz heavy metalu.

Zespół powstał na początku lat osiemdziesiątych w Warszawie po połączeniu się z hard rockową formacją KOKS, której trzon stanowili Krzysztof Ostasiuk (wokal, klawisze) i Ryszard Kłos (gitara), w której po wielu zmianach personalnych pozostało trzech muzyków: Romuald Kamiński (bas), Andrzej Sikora (perkusja) i Andrzej Blicharz (gitara). Przez jakiś czas zespół występował pod szyldem KOKS. Po odejściu Ryszarda Kłosa, który zajął się akustyką zespołu i zastąpieniu go przez Jarosława Hertmanowskiego ostatecznie grupa przyjęła nazwę FATUM.

Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1985, gdzie został dobrze przyjęty przez publiczność. W tym samym roku z zespołu odszedł Hertmanowski, który powołany został do zasadniczej służby wojskowej. W 1986 roku FATUM dostało zaproszenie do Jarocina żeby wystąpić jako goście.
W tym czasie na scenie zamiast Hertmanowskiego występował Kamil Buczkowski, który po niedługim czasie opuścił Fatum i przeszedł do grupy PAPA DANCE. Fatum prezentowało wtedy heavy metal. Jesienią 1986 roku zespół opuścił Andrzej Blicharz a na jego miejsce pojawił się Paweł Koziej z grupy KORPUS, który jednak również nie pozostał z zespołem na długo. Podczas koncertów w Moskwie, na Warszawskich Dniach Kultury w 1987 roku rolę gitarzysty pełnił Piotr Bajus, który później pozostał na stałe w zespole zatrzymując na dłuższy czas ciągłe zmiany personalne.
W międzyczasie Krzysztof Ostasiuk wprowadził do zespołu brzmienie instrumentów klawiszowych. Zmieniło to oblicze FATUM – był to nadal heavymetalowy zespół, jednak o wiele łagodniejszy w swoim brzmieniu.

Zespół w tym czasie dokonywał wielu nagrań, które były prezentowane w radio i telewizji. W 1988 zespół przystąpił do nagrania pierwszego albumu. Płytę zatytułowano MANIA SZYBKOŚCI.

Zespół otrzymał Nagrodę Publiczności TVP. Wystąpił również na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE’88. Zespół dostał się na 7 miejsce Listy Przebojów Trójki, a w notowaniach Programu Pierwszego Polskiego Radia zajął 1 miejsce. Na liście przebojów Radio Europa w Szwecji, 1 miejsce zajęła piosenka „Mania szybkości”. Jesienią 1988 został zrealizowany teledysk do utworu „Frajer”. Fatum koncertowało w Rosji, na Ukrainie, w Białorusi, a także w Gruzji i Abchazji gdzie grupa była bardzo entuzjastycznie przyjęta przez tamtejszą publiczność.

W 1989 zespół nagrał muzykę do filmu Pawła Karpińskiego „Czarodziej z Harlemu”. Utwór „DEMON” wykorzystano w serialu TVP pod tytułem” W LABIRYNCIE”.

W 1990 zespół zawiesił działalność.

Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1993, w składzie: wokalista Krzysztof Ostasiuk, gitarzysta Piotr Bajus, klawiszowiec Marek Makowski, basista Aleksander Żyłowski oraz perkusista Andrzej Sikora. W tym samym roku zespół wydał płytę DEMON, stylistycznie podobną do wcześniejszych dokonań grupy. Do utworów „Deszczowa piosenka” i „Zamknięta w moim sercu” nagrano teledyski. W 1995 FATUM zostało ponownie rozwiązane.

Jednak w 2000 z inicjatywy Piotra Bajusa nastąpiła kolejna reaktywacja zespołu. W 2002 wykrystalizował się nowy stały skład FATUM – na klawiszach zagrał Tomasz Dudar a na gitarze Arek Wiśniewski. Zespół zrealizował materiał na nową płytę, która miała ukazać się jesienią 2002 roku. 12 kwietnia 2002 w klubie Kopalnia w Warszawie odbył się ostatni występ z Krzysztofem Ostasiukiem – w nocy z 13 na 14 kwietnia 2002 zmarł on w szpitalu w Warszawie.

W maju 2002 w klubie Kopalnia w Warszawie odbył się koncert poświęcony pamięci Ostasiuka. Na koncercie pojawili się muzycy, którzy zdecydowali się zagrać za darmo – grupa Afera, Maciej Nowak z zespołem Hetman i FATUM, które na tym koncercie wsparli Norbert „Smoła” Smoliński, Tomasz Spodyniuk (Bajm) i Rafał Bajus.
27 maja 2003 odbył się drugi koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Ostasiuka, tym razem w Klubie Proxima. Koncerty poświęcone pamięci Krzysztofa „URIAH” Ostasiuka odbywają się co roku w maju.

W 2004 zawiązał się nowy skład FATUM. Ostasiuka zastąpił Łukasz Szemraj. Reszta ówczesnego składu to: Piotr Bajus (gitara), Michał Przybyła (gitara basowa), Marcel Piszczerowicz (perkusja), Tomek Dudar (keybaord) i Rafał Bajus (gitara). W 2004 i 2005 zespół zagrał w tym składzie serię koncertów. W roku 2005 wydano płytę Mania szybkości na CD. W 2006 zespół ponownie zawiesił działalność.

W 2007 w Londynie zmarł Aleksander Żyłowski.

27 sierpnia 2016 zespół wznowił działalność występując na festiwalu rockowym Książ Rock Zone w Książu Wielkopolskim. Nowym wokalistą grupy został Andrzej Kwiatkowski (ex XpressivE).

W czerwcu 2020 ukazała się reedycja albumu Demon. Materiał poddano remasteringowi w Case Studio.

14 kwietnia 2021 Fatum zaprezentował minialbum (EP) zawierający dwa premierowe utwory oraz dwa przeboje „Mania Szybkości” i „Bo Demon”. Singlem promującym było nagranie „Jeszcze Wczoraj”, tym samym zespół uczcił pamięć zmarłego wokalisty Krzysztofa Ostasiuka (ur. 07 lipca 1960, zm. 14 kwietnia 2002). Wydawnictwo ukazało się w formie fizycznej na płycie CD (CSF02).