FRANCESCO NAPOLI

Francesco Napoli

FRANCESCO NAPOLI

Francesco Napoli, właściwie to Francesco Napolitano, urodzony 26 lutego 1962 roku. Włoski piosenkarz, pianista i gitarzysta.

Urodzony w średnio zamożnej szlacheckiej rodzinie. Syn śpiewaka operowego, studiował prawo, ale tylko przez kilka semestrów. Ojciec pokładał w synu wielkie nadzieje, planował dla niego karierę prawniczą. Miał zostać prokuratorem lub notariuszem.
Niestety – a może na szczęście mały Francesco o wiele bardziej od realizacji planów ojca wolał grać na gitarze i fortepianie, a jego marzeniem było zostać muzykiem.
Plany swoje zrealizował, został gwiazdą włoskiej piosenki. Jego utwory utrzymane w klimacie POP i Dance znane są na całym świecie. Świadczy o tym sprzedaż w 44 krajach płyty „Lady Fantasy” w ilości ponad 12 milionów egzemplarzy.

W młodym wieku zdobył doświadczenie w zespole, wygrał festiwal muzyczny w Neapolu. Organizator dowiedział się o młodym artyście i zainicjował dwu tygodniową trasę po Niemczech. Z 2 tygodni zrobiło się 30 lat kariery w Europie i na świecie. Na amerykańskich listach przebojów zajmuje 5 miejsce razem z Michaelem Jacksonem, Madonną oraz inni piosenkarzami…

Do Polski po raz pierwszy Francesco przyjechał w 1988 roku na zaproszenie organizatorów festiwalu w Sopocie. Jego najbardziej popularne utwory „Balla Balla”, „Borneo”, Piano Piano”, „Marina”, ”Ciao Italia”, ”Symphony of Love”, ” Sexy Lady” oraz przebój „Lady Fantasy” gwarantują wspaniałą zabawę na koncertach, których daje mnóstwo do dzisiaj, głównie w Europie i Ameryce płd.

Do dzisiaj ma fantazje i magie, której nie stracił – przeciwnie jest pełen optymizmu i energii. Francesco Napoli przyciąga jak magnes publiczność swoją charyzmą. Jego występy artystyczne są niepowtarzalne i wspaniale. Nie jest tylko muzykiem, ale również prezenterem. On kocha swoja publiczność. A publiczność kocha Francesco Napoli i jego przeboje.

Obecnie Francesco mieszka w Niemczech.