MEAT LOAF


Meat Loaf, a właściwie Michael Lee Aday. Urodził się 27 września 1947 roku w Dallas w Teksasie,
zmarł 21 stycznia 2022 roku, amerykański piosenkarz i aktor.

Michael Lee Aday


W 1965 roku Aday ukończył Liceum im. Thomasa Jeffersona , rozpoczynając karierę aktorską w szkolnych produkcjach takich jak „Where’s Charley?” i „The Music Man”. Po ukończeniu college’u w Lubbock Christian College , przeniósł się do North Texas State University (obecnie University of North Texas ). Po otrzymaniu spadku po śmierci matki wynajął mieszkanie w Dallas i odizolował się na trzy i pół miesiąca. W końcu znalazł go przyjaciel. Niedługo potem Aday udał się na lotnisko, samolot zabrał go do Los Angeles.

W Los Angeles Aday założył swój pierwszy zespół, „Meat Loaf Soul”, po pseudonimie wymyślonym przez trenera piłkarskiego ze względu na jego wagę (meatlof – pieczeń mięsa).

Jest głównie znany z szeroko zakrojonego operowego głosu i teatralnych występów na żywo, ze swoich występów na scenie muzycznej i płyty „Bat Out Of Hell” (1977), będącego owocem współpracy z autorem piosenek Jimem Steinmanem, która sprzedała się w ponad 43 milionach egzemplarzy, niemal wyrównując wynik finansowy albumu Thriller Michael Jacksona.
Mimo tego, że od jej wydania minęło 30 lat, nadal corocznie sprzedaje się około 200 000 jej kopii.

Do jego najpopularniejszych piosenek zaliczyć należy „I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)”, za którą otrzymał nagrodę GRAMMY, która pochodzi z innego albumu, czyli z „Bat Out Of Hell 2: Back Into Hell” (1993), który sprzedał się w ponad 18 milionach egzemplarzy.

Pomimo tego, że nie był na świecie rozpoznawalny tak mocno, jak inne gwiazdy lat 70. i 80., to stał się jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów sprzedając ponad 80 milionów płyt.

W pewnym momencie kariery Meat Loaf stał się gwiazdą niezwykle cenioną w Wielkiej Brytanii (otrzymał dwie Brit Award w 1994 roku), a także zagrał w filmie o Spice Girls – „Spice World” (1997).

Meat Loaf wystąpił w około 50 filmach i programach telewizyjnych, czasem nawet jako on sam. Najbardziej znany jest z roli w musicalu The Rocky Horror Picture Show, gdzie zagrał Eddiego.

Zmarł w wieku 74 lat, w piątek 21 stycznia 2022 roku z powodu COVID-19, choć wiadomo, że od prawie 20 lat chorował na zespół Wolffa-Parkinsona-White’a.
W ostatnich chwilach towarzyszyła mu ukochana żona Deborah, a wcześniej także córki Pearl i Amanda.

Ostatni pełny koncert zagrał w 2016 roku w Kanadzie. W ostatnich latach sporo schudł (cierpiał na otyłość), ale zaczął także cierpieć z powodu problemów z plecami i poruszał się z pomocą chodzika lub laski.

Po raz ostatni Meat Loaf wystąpił publicznie 25 września 2021 roku w programie TV, jemu poświęconym