MONIKA BORYS


Monika Borys urodziła się 14 sierpnia 1965 w Warszawie – piosenkarka, tancerka, aktorka, fotomodelka. Absolwentka wydziału estradowego Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie.


Karierę estradową rozpoczęła już jako dziecko w zespole pieśni i tańca Varsovia. Jako dwudziestolatka wystąpiła z nim w widowisku „Kołobrzeska Legenda” w 1985 roku na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, gdzie wykonała piosenkę „Z piłką na plaży” (muz. Janusz Kępski, sł. Janusz Szczepkowski)[3]. Później zadebiutowała jako aktorka w warszawskim Teatrze Syrena.

Rozpoczęła współpracę z Ryszardem Poznakowskim, który do słów Grażyny Orlińskiej skomponował jej pierwszą piosenkę „To nie jest pora na miłość” (w 1987 roku). Z piosenkami tegoż kompozytora występowała również na różnych festiwalach, m.in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, zdobywając liczne wyróżnienia. W roku 1988 w plebiscycie czytelników Panoramy została uznana za najlepszy debiut roku. W listopadowej telewizyjnej giełdzie piosenki bezapelacyjnie zwyciężyła piosenką „Słodka Lady”.

Piosenka „Co ty królu złoty” wykonana w 1989 roku przez Monikę Borys podczas koncertu premier otrzymała nagrodę publiczności Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku wystąpiła z tym utworem także na Festiwalu w Sopocie. Nagrała wiele teledysków, a jej piosenki cieszyły się powodzeniem w konkursie radiowym Programu I Polskiego Radia – Radiowa Piosenka Tygodnia. Na pierwsze miejsce tej listy trafiły nagrania „Co ty królu złoty”, „Nie masz prawa” i „Ty uratujesz mnie”.W roku 1990 na festiwalu w Opolu, w krótkim koncercie poświęconym pamięci Anny Jantar, wykonała jej utwór „Moje jedyne marzenie”. Zaśpiewała także swoje przeboje: „Słodka Lady”, „Co ty królu złoty”. W tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta długogrająca „Ściana i groch„. W 1991 roku na galowym koncercie opolskiego festiwalu wykonywała w duecie ze swoim mężem Jarosławem Kukulskim utwór „Przydział twój”. Na tym samym festiwalu wzięła udział w konkursie, gdzie zaśpiewała piosenki „Dance with Me” i „Słodka Lady”. Wydała również płytę z piosenkami dla dzieci.

W 1990 roku ponowiła współpracę z Teatrem Syrena, czego owocem był singiel, jak i również nagranie piosenek „Bóg stworzył dla mnie świat”, „Sexy bądź” oraz „Za każdy błąd”. W grudniu 1991 roku nagrała kolędy na kolejny album. Na początku 1993 roku wystąpiła w telewizyjnym konkursie Muzyczna Jedynka z premierową piosenką „Życie jest jak sen”. Pod koniec 1994 roku nagrała piosenkę „Nie jestem zła” która miała kandydować do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak plany się nie powiodły. Następnie odsunęła na bok karierę muzyczną, by zająć się rodziną oraz chorym mężem. Na scenę powróciła w 1996 roku kiedy to podpisała kontrakt płytowy z Quazar Records i wydała pierwszy od kilku lat album. Autorska płyta prezentowała nowe, bardziej akustyczne brzmienie. Album lansowały single „Pomóż mi wstać” oraz „Niebo we łzach”.W roku 2003 pojawiła się informacja o przygotowywanej przez piosenkarkę nowej płycie „Stracony czas” i promujących ją teledyskach. Nowa płyta została w końcu zatytułowana „Chcę…”, jednak nie ujrzała światła dziennego. Rok później ukazał się krążek z kolędami w wykonaniu Moniki Borys. Na początku 2008 roku piosenkarka rozpoczęła pracę nad nowymi utworami. Ukazały się one na minialbumie w sierpniu tego samego roku. Znalazło się na nim 6 utworów, z czego jeden to remiks hitu sprzed lat – „Co ty królu złoty”. Taki tytuł nosiło też całe wydawnictwo.

Darmowy licznik odwiedzin