PATRICK COWLEY

Patrick Cowley – mimo wyjątkowo krótkiej kariery jest uważany za ojca muzyki Hi-NRG – prekursora elektronicznej muzyki disco. To jego syntezatorowe aranżacje były wzorem dla takich producentów jak Bobby Orlando, Ian Levine, Denis Le Page, George Aaron, Raff Todesco, Mauro Farina i wielu innych.

PATRICK COWLEY


Urodził się 19 października 1950 roku w Buffalo, USA. Jego przygoda z syntezatorami zaczęła się już w 1971 roku, kiedy podjął studia na City College Of San Francisco. Był jednym z trzech studentów na zajęciach z „Muzyki Elektronicznej” prowadzonych przez Jerrego Muellera. W 1972 roku w razem z Mauricem Tani tworzyli grupę grającą muzykę elektroniczną używając jednego z trzech dostępnych wtedy syntezatorów – angielskiego „Putney”. Wkrótce potem Patrick przesiadł się na „E-mu system” i stał najsłynniejszym klawiszowcem na uczelni.

Pierwsze kroki jako aranżer i kompozytor stawiał u boku Sylvestra, również mieszkającego w San Francisco, znanego nam między innymi z hitu „You Make Me Feel (Mighty Real)”, dla którego w lecie 1982 wyprodukuje jego największy jego przebój „Do You Wanna Funk”. To dzięki Patrickowi piosenki Sylvestra nabrały charakterystycznego brzmienia. W drugiej połowie lat 70 Sylvester był doskonale rozpoznawalną gwiazdą disco, zwłaszcza w klubach gejowskich. Syntezatory Patricka zaprowadziły go na szczyty list przebojów z albumem „Step II” oraz pilotującymi go singlami.
To Patrick Cowley jest autorem 16 minutowego remiksu hitu wszechczasów Donny Sumer „I Feel Love”, wyprodukowanego w 1978 roku a wydanego dopiero 3 lata później przez Casablanca Records.

W 1980 roku po wielu latach współpracy z innymi artystami przyszła kolej na swoje solowe nagrania. Pierwsze przeboje wydał dzięki Fusion Records. Szokujące wówczas brzmieniowo single „Menergy” i „Come On I Wanna Take You Home” stały się hitami amerykańskich klubów. Cowley nie był wokalistą. W jego piosenkach zawsze pojawiali się zaproszeni artyści, wśród których znaleźli się Jo-Carol Block, Lautren Carter czy Paul Parker.

Rok później Patrick razem z Martym Blecmanem zakładają własną wytwórnię – Megatone Records. Kolejne hity Sylwestra, Patricka czy Paula Parkera wyjdą spod skrzydeł tego właśnie labela.
Największym przełomem zarówno w karierze Patricka jak i Paula Parkera był utwór „Right On Target” który w lipcu 1982 roku przez 2 tygodnie zajmował miejsce pierwsze Billboardu.

https://youtu.be/RPUpxWFbAjI

W momencie gdy jego kariera tak naprawdę się zaczynała, wykryto u Patricka nieznaną wówczas chorobę A.I.D.S. Cowley musiał zrezygnować z tras koncertowych z Sylvestrem ponieważ chciał dokończyć zaczęte produkcje a jego zły stan zdrowia wykluczał podróże. Choroba w przypadku Patricka postępowała bardzo szybko.

Na jesieni 1982 roku udało się nagrać jeszcze jeden album „Mind Warp”, z którego pochodzą takie hity jak „Tech-no-Logical World” oraz „Mind Warp”. Pośmiertnie został wydany jeszcze singiel „Goin’ Home”. Album dotarł do piątego miejsca na Bilboardzie.

https://open.spotify.com/album/3R3pig2ZxUCKq7acltK4FA?si=tcqWO9GuR6Om14ozHZGZ7Q

Miesiąc przed śmiercią Patricka Paul Parker występował w Saint Club w Nowym Jorku śpiewając piosenki z albumu „Mind Warp”. Zadzwonił wtedy do Patricka, żeby powiedzieć mu jak wspaniale zostały przyjęte jego piosenki, usłyszał wtedy od niego „Well I guess you’re launched” (myślę, że jesteś wylansowany)… Patrick zmarł 12 listopada 1982 roku.