PAUL ANKA

PAUL ANKA

Paul Anka, urodził się 30 lipca 1941 w Ottawie, jest kanadyjskim wokalistą popowym i autorem piosenek.

PAUL ANKA

Jest synem właścicieli restauracji, z pochodzenia Libańczyków. Już jako dziecko śpiewał m.in. w chórze kościoła St Elijah Syriac Orthodox Church w rodzinnej dzielnicy. Od samego początku wiedział, że chce być piosenkarzem. Legenda głosi, że chodził na każdy koncert jaki odbywał się w Ottawie. Chłonął muzykę, podpatrywał zachowanie piosenkarzy, uczył się jak kontrolować publiczność. W szkole Fisher Park High School występował w trio Bobbysoxers, które sam założył. Miał wówczas 13 lat. Występowali w barach, zarabiając 15 dolarów za występ. Będąc na wakacjach w Hollywood w 1956, nagrał swoją pierwszą piosenkę „Blau Wile Deveest Fontaine” dla wytwórni RPM. Singel całkiem nieźle radził sobie w niektórych częściach Kanady, jednak nie zdołał się przebić do rozgłośni radiowych. Załamany Paul wrócił do Ottawy.

Sukces przyszedł nieco później. W roku 1957 za zgodą rodziców wyjechał do Nowego Jorku szukać szczęścia w show-businessie. Grupa z Kanady The Rover Boys pomogła mu dostać się na nagranie do nowo otwartej wytwórni ABC Paramount. Don Costa, szef muzyczny ABC, był pod wrażeniem głosu i entuzjazmu młodego wykonawcy. Podziwiał też jego talent do pisania chwytliwych melodii i słów, które mówiły o problemach nastolatków. Pierwszą piosenką, jaką nagrał dla ABC, była „Diana”, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości do starszej dziewczyny. Paul napisał ją jeszcze w Ottawie, z myślą o swojej starszej o 3 lata opiekunce Dianie Ayoub. Singel stał się hitem i doszedł do pierwszej pozycji w USA latem 1957 roku.

Paul poszedł za ciosem i w 1958/1959 umieścił kolejne 4 piosenki w TOP 20 tygodnika Billboard. W 1958 wystąpił u boku Mamie Van Doren w swoim pierwszym filmie muzycznym „Let’s Rock”. Latem 1959 singel „Lonely Boy” z jego drugiego filmu „Girls Town” zajął pozycję 1 w USA. Kolejny nr 1 to „Put Your Head on My Shoulder” z tego samego roku.

Stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców młodzieżowych w USA. Wyruszył na tournée po Wielkiej Brytanii, a później, razem z Buddym Hollym, po Australii.

W 1960, widząc że popularność wśród nastolatków nie będzie wieczna, zaczął występować w kasynach Las Vegas. Dzięki temu pozyskał sobie aprobatę dorosłej publiczności. W 1961 przeniósł się do wytwórni RCA. ABC zatrzymała jednak prawa do dawnych piosenek, więc Paul Anka musiał je nagrać od nowa dla RCA. W 1962 wystąpił w dramacie wojennym „Najdłuższy dzień”. Piosenka pod tym samym tytułem (The Longest Day) stała się kolejnym hitem. Wystąpił też na Broadwayu w sztuce „What Makes Sammy Run”. Dalej koncertował w Las Vegas, tracąc niestety kontakt z nowymi trendami.

Anka zaangażowała się w intensywną współpracę z włoskimi muzykami, w tym kompozytorem i reżyserem Ennio Morricone, piosenkarzem i autorem tekstów Lucio Battistii autorem tekstów Mogolem. Jego oficjalna dyskografia zawiera dziewięć singli wydanych przez RCA Italiana, ale włoskie listy przebojów wymieniają co najmniej sześć innych piosenek, które zinterpretował lub nagrał w języku włoskim. Jego największym hitem był „Ogni giorno”, który zdobył nr 1 w 1962 roku, a następnie „Piangerò per te” i „Ogni volta”, który osiągnął zarówno nr 2, w 1963 i 1964. „Ogni volta” („Every Time”) został zaśpiewany przez Ankę podczas Festiwalu di Sanremo w 1964 roku, a następnie sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy w samych Włoszech; został również nagrodzony złotą płytą.

Jako ciekawostkę, możemy powiedzieć, że pod koniec lat 60. śpiewał m.in. w duecie z polską piosenkarką Violettą Villas w Casino de Paris w Las Vegas.

Po ponad 10-letniej przerwie bez hitu, Paul Anka powrócił w 1974 singlem „You’re Having My Baby”, zaśpiewanym z Odie Coates, był to nr 1 w USA. W 1975 napisał piosenkę dla firmy Kodak pt. „The Times of Your Life”. Melodia stała się tak popularna, że wkrótce nagrał całą piosenkę, która stała się hitem. Paul Anka nadal koncertował (głównie w Las Vegas) i wydawał płyty. W 1990 został naturalizowanym Amerykaninem. Wrócił do Ottawy, aby wykupić udziały w drużynie hokeja Ottawa Senators. Jego album z roku 2005 „Rock Swings”, to zbiór przeróbek znanych piosenek rocka na utwory swingowe. Album zajął pozycję nr 9 w Anglii.

Jeszcze trochę z życia osobistego. Paul Anka był mężem Anne de Zogheb, córki libańskiego dyplomaty Charlesa de Zogheba, ich związek trwał od 16 lutego 1963 do 2001 roku. Para poznała się w 1962 roku w San Juan w Portoryko, gdzie Anne była modelką na zlecenie Eileen Ford Agency. Zogheb, wychowana w Egipcie, jest pochodzenia libańskiego, angielskiego, francuskiego, holenderskiegoi greckiego. Para wzięła ślub w następnym roku w ceremonii na lotnisku Paryż-Orly Airport. Anne zrezygnowała z modelowania po urodzeniu drugiego dziecka. Mają pięć córek: Amelię, Antheę, Alicję, Amandę i Alexandrę.

W 2008 roku, na Sardynii, Paul ożenił się ze swoją osobistą trenerką i asystenką, Anną Åberg. Anna była polsko-szwedzko-amerykańską modelką i urodziła się jako Danuta Anna Kołodziejska. Rozwiedli się w 2010 roku, a Paul ma pełną opiekę nad synem z tego związku. Anna pojawiła się w szwedzkim programie TV3 „Svenska Hollywoodfruar” (szwedzkie żony Hollywood).