RIGHEIRA

Początków Righeira, włoskiego duetu, trzeba doszukiwać się pod koniec lat 70-tych, kiedy Stefano Rota i Stefano Righi weszli w kontakt ze światem muzyki tworząc swoją własną grupę jeszcze jako studenci liceum naukowego im. Alberta Einstein’a w Turynie.


W trakcie tych pierwszych doświadczeń, na początku lat 80-tych obaj zdecydowali o dalszej karierze muzycznej i w 1981 roku przybrali artystyczna nazwę ’Michael & Johnson Righeira’ próbując niejako zasugerować, iż duet tworzy dwóch braci, co jednak nie było prawdą.

Ani Righi, ani Rota nie mieli klasycznego wykształcenia, kiedy zdecydowali się rozpocząć karierę. Obaj śpiewacy byli bardziej zainteresowani brzmieniem i melodiami swoich piosenek niż ich tworzeniem. Ich wiedza i zainteresowania projektowaniem graficznym i przemysłem filmowym pomogły im uświadomić sobie, jak wyglądałby współczesny włoski muzyk. Kiedy nagrania rozpoczęły się w 1983 roku, wciąż brakowało im wiedzy, aby samodzielnie produkować i wydawać muzykę. Otrzymali pomoc od odnoszących sukcesy włoskich braci La Bionda, Carmelo i Michała Anioła, z Mediolanu. Spotkali się z braćmi po raz pierwszy w 1982 roku i podpisali kontrakty, które obowiązywały do 1987 roku.

W 1983 roku nagrywają pierwszy album „Righeira” dla wytwórni CGD. Z tej płyty wyłowiono pierwszy singiel „Vamos a la playa”, zaśpiewany po hiszpańsku. Nagranie to zawierało prosty i łatwy do zaśpiewania tekst oraz porywający refren. Całość bardzo dobrze przybrane elektronicznym brzmieniem. „Vamos a la playa” stało się wielkim hitem lata we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii oraz odbiło się szerokim echem w całej Europie.

W 1984 roku wydany zostaje drugi singiel „No tengo dinero”, który powtórzył sukces pierwszego hitu. Promocyjny teledysk do „No Tengo Dinero” był animowanym teledyskiem, czymś, co uważano za niezwykłą technikę do tworzenia teledysków w tym czasie. Ponieważ duet nie mógł samodzielnie nagrywać teledysków, storyboardy zostały wysłane do reżysera, aby nakręcić animowane filmy. Dzięki tej metodzie duet był w stanie spopularyzować swój nowy postmodernistyczno-futurystyczny wygląd, a nawet sprzedać swoją muzykę a nawet wygrać znany wówczas festiwal „Festivalbar”. Obie piosenki, które zaśpiewane były po hiszpańsku, w samej Hiszpanii były mocno promowane przez stacje radiowe oraz grane niemal w każdej dyskotece, jednak pomimo tego, że utwór „Vamos a la playa” zanucić potrafił niemal każdy to mało kto pamiętał nazwę zespołu i kojarzył duet „Righeira” ale wówczas była to niemal norma. Wielu wykonawców, którzy w tamtym czasie zdobyli popularność swoimi piosenkami pozostało anonimowymi.

Drugi album zatytułowany „Bambini Forever” duet nagrywa w roku 1985, jednak nie odnosi on większego sukcesu, podobnie jak też kilka innych singli na przestrzeni końca lat 80-tych i początku lat 90-tych. Jednym z bardziej znanych utworów staje się „L’estate sta finendo” z roku 1985. Należy też wymienić singiel „Innamoratissimo”, który został wydany w roku 1986 i zaśpiewany rok później na festiwalu San Remo.

FULL ALBUM „Bambini Forever” – AUDIO

Righeira wydaje również takie single jak „Bambini Forever” (1987), „Italians A Go-Go” (1987), „Oasi In Citta” (1987), „Companero” (1988), „Garageamos” (1989) oraz „Ferragosto” (1990).
W roku 1992 duet nagrywa swój trzeci longplay zatytułowany „Uno Zero Centomila”. Album wyprodukowała firma RCA a jedynym singlem była tytułowa piosenka. Do końca lat 90-tych grupa niemal znika ze sceny.

Pojawia się jednak w roku 2001, kiedy nagrywają ponownie zremiksowaną wersję „Vamos a la playa”, która później zostaje wydana na płycie „EP2002”. Na fali popularności przebojów lat 80-tych duet ponownie staje na scenie 23 sierpnia 2003 roku.

Eksperymentując z nowym wizerunkiem, wydali swój czwarty album, Mondovisione (2007), odnosząc mieszany sukces. W 2008 roku ukazał się film dokumentalny „Tanzen mit Righeira”, wyreżyserowany przez Alessandro Castelletto, był kroniką kariery Righeiry od wczesnych lat 1980 do 2007 roku, od przełomu w muzyce do ostatniego albumu studyjnego wydanego w 2007 roku.

Po ponad 25 latach występów, duet rozpadł się po raz drugi w 2016 roku.

W 2020 roku Righi założył własną wytwórnię płytową Kottolengo Recordings. Jej siedziba znajduje się w Canavese we Włoszech. Righi ponownie wydał „Vamos a la playa” w zupełnie nowej wersji electro-kraut rockowej zremiksowanej przez muzyka i producenta płyt Gaudiego 23 lipca 2021 roku, z okazji 40 rocznicy wydania pierwszego singla.

Righeira wydała cztery albumy studyjne wraz z kilkoma singlami w całej swojej karierze, sprzedając miliony płyt na całym świecie. Duet pozostaje jednym z najbardziej progresywnych w gatunku Italo disco, wraz z ich producentami, braćmi La Bionda.