SANDRA

Sandra

Sandra Ann Lauer (Cretu-Menges) urodziła się w 1962 roku, 18 maja w niemieckim mieście Saarbrucken. Muzyka towarzyszyła jej od dzieciństwa, już jako 12-latka wiedziała, że zostanie piosenkarką. Pierwszy singiel nagrała w roku 1976, następnie związała się z zespołem Arabesque.

Sandra Ann Lauer

Grupa Arabesque w 1979 roku podpisała kontrakt płytowy i odniosła wielki sukces przede wszystkim w Japonii. W ciągu 6 lat zespół Arabesque wydał tam 15 albumów i 30 singli. Po rozpadzie zespołu (1985) Sandra zdecydowała się kontynuować karierę jako solistka i jeszcze w tym samym roku wydała singiel „Big In Japan” – niemieckojęzyczną (Japan ist Weit) wersję przeboju Alphaville.

Niebawem produkcją jej nagrań zajął się Michael Cretu czego efektem był fenomenalny, pierwszy wielki solowy hit Sandry z 1985 roku – „(I’ll Never Be) Maria Magdalena”. Jej kolejne przeboje to między innymi „In The Heat of the Night”, „Midnight Man”, „Everlasting Love”, „Heaven Can’t Wait”, „Hiroshima”.

https://open.spotify.com/album/7HkN3j6dxCRKGXMduwfmzL

W 1988 roku Sandra wyszła za mąż za Michaela Cretu, a dwa lata później stworzyli projekt Enigma. Wokalistkę można usłyszeć na debiutanckiej płycie formacji – „MCMXC A.D”, która dotarła do szczytów listy przebojów w 24 krajach, pokryła się 17-krotnie platyną oraz 25-krotnie złotem – również w Stanach Zjednoczonych.

Rok 1995 przyniósł album Fading Shades, który Sandra nagrywała będąc w ciąży. Nie odniósł on sukcesu, chociaż teledysk do piosenki „Nights in White Satin” był często emitowany przez telewizję. Kolejne lata Sandra spędziła na wychowywaniu dzieci, od czasu do czasu udzielając się na płytach Enigmy. W 1999 roku ukazała się dwupłytowa kompilacja „My Favourites”, promowana nową wersją utworu „Secret Land”.
Wokalistka powróciła w 2002 roku z albumem „The Wheel of Time”, który okazał się dużym sukcesem. Pierwszy singel z tej płyty, ballada „Forever”, zdobył uznanie fanów i stał się hitem. Albumowi towarzyszyła duża promocja medialna, a Sandra po raz pierwszy od ośmiu lat dała występ w niemieckiej telewizji. Kolejnymi singlami zostały „Such a Shame” (cover przeboju Talk Talk z lat 80.) i kolejna ballada „I Close My Eyes”.

Po kilku następnych latach milczenia Sandra powróciła do muzyki w 2006 roku, kiedy to nagrała piosenkę i teledysk „Secrets of Love” z DJ-em Bobo. Jesienią tego samego roku wydana została płyta „Reflections” z nowymi wersjami starych przebojów. W Polsce dużą popularnością cieszyła się nowa wersja „Around My Heart” – zajmowała wysokie miejsca na radiowych listach przebojów.

W lutym 2007 ukazał się następny, długo oczekiwany studyjny album, zatytułowany „The Art of Love”. Był to pierwszy album wyprodukowany bez udziału Michaela Cretu. Jak mówiła sama Sandra, znalazły się na nim bardzo osobiste, dyskretne teksty, w których rozlicza się z przeszłością. Pierwszym singlem została piosenka „The Way I Am”, a kolejnym – „What Is It About Me”. Album zawierał także przeróbkę piosenki „All You Zombies” zespołu The Hooters. Wersja ta została wydana w Polsce jako singel promocyjny i stała się przebojem. 24 sierpnia 2008 Sandra wystąpiła w Polsce na festiwalu w Sopocie, w ramach koncertu poświęconego muzyce lat 80.

Od 7 stycznia 1988 Sandra była żoną Michaela Cretu. Mąż przez kilkanaście lat był producentem muzycznym Sandry i odpowiadał za jej największe sukcesy. W roku 1995 zostali rodzicami bliźniaków: Nikity i Sebastiana. Po prawie dwudziestu latach, pod koniec 2007 roku, ich małżeństwo rozpadło się. Jako powód piosenkarka podała „różnice osobiste i zawodowe”. Byli małżonkowie doszli do porozumienia w kwestii sprawowania opieki nad dziećmi. W roku 2010 Sandra Cretu wyszła za mąż za Olafa Mengesa.

Kolejny singel piosenkarki, „In a Heartbeat”, ujrzał światło dzienne w marcu 2009, a kilka tygodni później na rynku ukazał się dziewiąty studyjny album Sandry, zatytułowany „Back to Life”. Album miał bardziej optymistyczny wydźwięk w porównaniu z poprzednią płytą. Kolejnym singlem została piosenka „The Night Is Still Young”, nagrana wspólnie z Thomasem Andersem z zespołu Modern Talking. Teledysk do niej został nagrany na Ibizie. Jesienią 2009 roku ukazała się trzypłytowa kompilacja „The Platinum Collection”, podsumowująca całą dotychczasową karierę Sandry.

26 października 2012 Sandra wydała płytę „Stay In Touch”, która jest utrzymana w klimacie lat 80. Album ten został wydany w dwóch wersjach: zwykłej jak i deluxe edition. Wersja deluxe składa się z 2 płyt. Pierwsza płyta jest standardowa i posiada piosenki ze standardowej edycji. Natomiast na drugiej płycie znajdują się piosenki w wersji extended. Ponadto na rosyjskiej wersji standardowego albumu znajduje się piosenka „Russian Eyes”, która także jest umieszczona jako dodatek w singlu „Infinite Kiss”
Klip do utworu „Infinite Kiss” został nakręcony w Polsce, podczas pobytu Sandry w Warszawie i koncertu w hali Torwaru.

We wrześniu 2014 roku Sandra w wywiadzie do telewizji RTL wyznała, iż jest w separacji z Olafem Mengesem. Od końca sierpnia 2014 roku nowym menedżerem Sandry jest Alexei Perschukewitsch.

Solowa dyskografia Sandry: pierwszy album „Long Play” – wydała w 1985, jej kolejne płyty to: „Mirrors” (1986), „Into A Secret Land” (1988), „Paintings In Yellow” (1990), „Close To Seven” (1992), „Fading Shades” (1995), „Wheel Of Time” (2002) i „The Art Of Love” (2007), „Back To Life” (2009), ostatnim wydanym albumem jest „Stay In Touch” (2012).