VANESSA PARADIS

VANESSA CHANTAL
PARADIS


Francuska piosenkarka i aktorka, Vanessa Chantal Paradis, przyszła na świat na przedmieściach Paryża (Saint-Maur-des-Fossés) tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 1972 roku. Dzieciństwo spędziła w Villiers-sur-Marne, chodziła do liceum Pablo Picasso w Fontenay-sous-Bois.

Pierwszy raz wystąpiła na scenie za sprawą swojego wujka Didiera Paina, producenta muzycznego, który zaproponował jej występ w amatorskim przesłuchaniu „L’école des enfants”. Zaśpiewała tam piosenkę „Emilie Jolie”, która została pokazana we francuskiej telewizji 3 maja 1980 roku. Vanessa miała wówczas siedem lat.

Pięć lat później, jej wujek zarejestrował piosenkę „La magie des surprises-parties”. Utwór ten nigdy nie został wydany na singlu, ale dzięki niemu doszło do spotkania z kompozytorem Franckiem Langolffem i twórcą tekstów Etienne Roda-Gilem, którzy obiecali napisać piosenkę dla Vanessy. Utwór „Joe le taxi” został wydany w 1986 roku i stał się ogólnoeuropejskim przebojem. Vanessa miała wtedy 14 lat. W 1987 roku Vanessa nagrała swój pierwszy album, zatytułowany M&J. Właśnie z jej pierwszej płyty pochodzą przeboje m.in. „M&J”, „Manolo Manolette”, „Coupe, coupe”.

Pierwszym filmem, w którym zagrała był Noce Blanche (1989) w reżyserii Jean Claude’a Brisseau. Rola wrażliwej, zakochanej w nauczycielu nastolatki przyniosła jej pierwszą filmową nagrodę – Cesara w kategorii najlepiej zapowiadającej się aktorki 1990 roku. Po sukcesie pierwszej płyty, przyszedł czas na kolejną zatytułowaną Variations sur le meme t’aime, nagraną z pomocą Serge Gainsbourga.

W 1991 roku Vanessa podpisała kontrakt na 3 mln franków z firmą Chanel, jako nowa twarz perfum Coco Chanel. W kampanii reklamowej ukazana została pod postacią ptaka w pozłacanej klatce. Fotografem był Jean-Paul Goude. Jej trzeci album Vanessa Paradis został przygotowany we współpracy z Lennym Kravitzem w Nowym Jorku i wydany w 1992 roku. Zawierał m.in. hity „Sunday Mondays” i „Be My Baby”.

W 1994 zaczęła pracę u boku Gérarda Depardieu nad drugim filmem pt. Elisa w reżyserii Jeana Beckera. Odegrała główną rolę nieporadnej sieroty Marie, błąkającej się po ulicach Paryża w celu odnalezienia swojego ojca i dokonania na nim zemsty. Film wszedł na ekrany kin w 1995 roku i zebrał pozytywne opinie krytyków. Vanessa otrzymała wiele pochwał za znakomitą grę aktorską, a Gérard Depardieu podsumował pracę z nią słowami: „Stale zaskakiwała mnie swoją siłą, którą w to wkładała. Posiada wszystko co potrzebne, by zostać wielką aktorką”.

W 1997 roku na ekrany kin francuskich wszedł film Jak kochają czarownice, w którym zagrała wspólnie z Jeanne Moreau. Kolejną produkcją filmową w jakiej wystąpiła był film Dziewczyna dla dwóch z Alain Delonem i Jean-Paulem Belmondo w reżyserii Patrice Leconte. Z Lecontem ponownie spotkała się na planie filmu Dziewczyna na moście, gdzie partnerował jej Daniel Auteuil.

Jej życie prywatne zawsze było ciekawostką dla jej fanów i wielbicieli. Niektórzy nawet twierdzili, że Vanessa boi się poważnego związku i małżeństwa.
W wieku 15 lat Paradis zaczęła spotykać się z 26-letnim francuskim piosenkarzem Florentem Pagnym. Rozstali się w 1991 roku. W latach 1992-1997 była w związku z Lennym Kravitzem, który wyprodukował również jej album z 1992 roku. Spotykała się również z francuskim aktorem Stanislasem Merharem w latach 1997-1998.
Od roku 1998 Vanessa jest związana z aktorem Johnnym Deppem. 27 maja 1999 na świat przyszła ich córka Lily Rose Melody Depp, a 3 lata później, 9 kwietnia 2002 roku urodził się ich syn Jack John Christopher Depp III.

W 2000 wydała kolejny album z którego singlami były m.in. „Pourtant” (teledysk nakręcony przez Johnny’ego) i „Commando”. W 2005 roku ukazała się jej płyta koncertowa Au Zénith.

W czerwcu 2012 roku para, Paradis – Deep ogłosiła rozstanie.
Następnie zagrała w kolejnych filmach: Atomik Circus – Le retour de James Bataille (2004), Mon ange (2005) – pierwszy długometrażowy film Serge’a Frydmana i scenarzysty Patrice’a Leconte.

Pod koniec roku 2007 wydała album Divine Idylle (Johnny Depp wyreżyserował oraz wystąpił w teledysku do piosenki L’incendie ). W 2008 została wiodącą modelką, tzw. twarzą firmy Miu Miu.

Paradis wydała akustyczny album w listopadzie 2010 roku zatytułowany Une nuit à Versailles. Album został nagrany w L’Opéra of the Palace of Versailles podczas jej trasy koncertowej Vanessa Paradis Concert Acoustique Tour. W 2010 roku wydała również zestaw płyt DVD o nazwie Anthologie, który zbierał rzadkie występy na żywo i wywiady z lat 1987-2007. Również w roku 2010 została twarzą nowej szminki Chanel, Rouge Coco. Stała się także twarzą ich nowej linii torebek, Ranger.

W maju 2013 roku Paradis wydała nowy album, Love Songs, podwójny LP wyprodukowany przez francuskiego piosenkarza i producenta Benjamina Biolaya. Pierwszy singiel, „Love Song”, został również napisany przez Biolay. Drugim singlem był „Les espaces et les sentiments”. Trzeci singiel, „Mi Amor”, został napisany przez frontmana BB Brunes, Adriena Gallo. Inne osoby, które przyczyniły się do napisania piosenek na albumie, to frontman Mickey 3D Mickaël Furnon, Johnny Depp, sama Paradis i ich córka Lily-Rose.

W 2016 roku Paradis zagrała w filmie Yoga Hosers ze swoją córką Lily-Rose, jako nauczycielka historii. W tym samym roku była członkiem jury konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Cannes 2016.