WHITNEY HOUSTON

WHITNEY HOUSTON

WHITNEY
HOUSTON


Whitney Elizabeth Houston, urodziła się 9 sierpnia 1963 w Newark, zmarła 11 lutego 2012 w Beverly Hills. Amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B, aktorka, producentka filmowa, aranżerka, autorka piosenek i była modelka.
Urodziła się w niebezpiecznej dzielnicy Newark w stanie New Jersey, jako trzecie i najmłodsze dziecko Johna Russella Houstona (1920–2003) i gospelowej piosenkarki Emily „Cissy” Houston z domu Drinkard (ur. 1933). Wychowywała się w utalentowanej muzycznie rodzinie baptystów, jej kuzynkami były piosenkarki Dionne Warwick i Dee Dee Warwick, a matką chrzestną została Aretha Franklin.

Laureatka nagrody Grammy. Jej sukces otworzył drzwi innym czarnoskórym kobietom do sukcesu w filmach i muzyce pop, m.in. Beyoncé, Alicia Keys, Janet Jackson czy Anita Baker.. Często nazywana „The Voice”. Znana z potężnego, przeszywającego pop-gospelowego głosu. Była obdarzona pięciooktawową skalą głosu.

Od 1976, spędzając dużo czasu z matką podczas jej występów w nocnych klubach w Nowym Jorku, doskonaliła umiejętności wokalne jako członek chórku Cissy Houston.
W 1977, kiedy miała 14 lat, była przedstawiana jako główna wokalistka singla „Life’s a Party” grupy Michaela Zagera, który zaproponował później pomoc w podpisaniu kontraktu dla młodej piosenkarki, jednak Cissy nie zgodziła się na to, chcąc by jej córka najpierw skończyła szkołę. W 1979, w wieku 16 lat towarzyszyła wokalnie przy nagrywaniu późniejszego hitu, „I’m Every Woman”, piosenkarki Chaki Khan.

W latach osiemdziesiątych XX wieku Houston była pierwszą afroamerykańską artystką, która regularnie pojawiała się w stacji MTV, w czasach kiedy dominował rock „białych” ludzi. Jej pierwszy album „Witney Houston”, który ukazał się 14 lutego 1985 roku, stał się najlepiej sprzedającym się albumem debiutanckim solowej artystki w dziejach.
Płytę wyprodukowaną przez Jermaine Jacksona, Naradę Michaela Waldena, Kashifa oraz Michaela Massera, dziennik The New York Times ogłosił jako „imponującą, skromną muzyczną wizytówkę dla nadzwyczajnego talentu wokalnego.


Houston była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 i jej kolejnych siedem singli pojawiło się na 1 miejscu na liście Billboard Hot 100. Whitney kontynuowała swój sukces w latach 90 w Hollywood, grając w filmie „Bodyguard”, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel „I Will Always Love You” najlepiej zarabiającym kobiecym singlem i 6-stą najczęściej kupowaną piosenką w historii muzyki. Houston była czwartą najlepiej zarabiającą artystką muzyczną według Recording Industry Association of America i najczęściej nagradzaną w dziejach według księgi rekordów Guinnessa.

U szczytu sławy poślubiła byłego piosenkarza R&B, Bobby’ego Browna. Pogłoski o narkotykach i małżeńskie nieporozumienia zaczęły negatywnie wpływać na jej karierę. Doprowadziło to do załamania wizerunku piosenkarki w mediach, a notowania albumów gwałtownie spadły na początku XXI wieku. O prywatnych problemach i niekonsekwentnym zachowaniu mówiono więcej niż o jej muzyce, a skandale z jej udziałem regularnie pojawiały się w prasie brukowej. Houston przeszła dwa programy leczenia odwykowego w 2005 i w 2006 roku. Po drugim, zakończonym sukcesem leczeniu w 2006 rozwiodła się z Brownem i zyskała prawa rodzicielskie do opieki nad ich jedyną córką – Bobbi Kristiną Brown (ur. 04.03.1993).

W roku 2009 artystka powróciła na scenę muzyczną z albumem „I Look To You”, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem fanów i krytyków. Pod koniec roku wyruszyła także w trasę koncertową promującą album.

Whitney Houston była jedną z najlepiej sprzedających się gwiazd, podczas jej ponad 25-letniej kariery jej albumy i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 170 milionów egzemplarzy. RIAA sklasyfikowała artystkę na 4 miejscu najlepiej sprzedających się wokalistek w Stanach Zjednoczonych, gdzie łączna sprzedaż jej albumów przekroczyła 55 milionów egzemplarzy. W roku 2008 magazyn Billboard umieścił ją na 4 miejscu listy 100 najpopularniejszych artystów. Whitney Houston została także uznana przez magazyn Rolling Stone za jedną ze 100 najlepszych gwiazd muzyki wszech czasów.

Artystka zmarła w sobotę, 11 lutego 2012 w Beverly Hills ok. 16:00 czasu pacyficznego w swoim pokoju w Beverly Hilton Hotel, w wieku 48 lat, mimo reanimacji nie udało się jej uratować.
Pierwotnie spekulowano, że przyczyną śmierci piosenkarki było przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych, alkoholu oraz narkotyków. Wykluczano utonięcie, co miało znajdować potwierdzenie w wyniku sekcji zwłok. 22 marca 2012 rzecznik biura koronera w Los Angeles Craig Harvey poinformował jednak ostatecznie, że Houston „zmarła wskutek przypadkowego utonięcia, lecz ciągłe zażywanie kokainy i problemy z sercem znacząco przyczyniły się do jej śmierci”. Oświadczył też, że testy toksykologiczne wykazały w ciele zmarłej ślady kokainy, marihuany, leku przeciw lękowego, środka zwiotczającego mięśnie i antyhistaminę. Zażycie kokainy było znaczącym czynnikiem, który przyczynił się do utonięcia.

Więcej na temat długiej historii artystki przeczytanie na stronie zaprzyjaźnionego Radia RM80, oraz w Wikipedii.

1 komentarz do “WHITNEY HOUSTON

Comments are closed.