WISH KEY

WISH KEY to włoska grupa muzyczna działająca w latach 80’s, typowy przedstawiciel popularnego wówczas i powracającego dziś do czasów świetności nurtu Italo Disco.


Grupa została stworzona przez Manlio Cangelli, muzyka i kompozytora oraz aktywnego w tym czasie producenta, założyciela grupy SCOTCH. Pierwszym i chyba najbardziej znanym oraz rozpoznawalnym utworem jest nagranie „Orient Express”. Piosenka została skomponowana przez Manlio Cangelli z tekstem Lorelli Ghilardi (Blue Russell) i aranż do tego utworu został tak stworzony by wykonywała go kobieta, Blue Russel.

Jednak za radą i namową Severo Lombardoniego, ówczesnego właściciela wytwórni DISCOMAGIC RECORDS, który wolałby wersję z męskim głosem, wykonanie i aranżację powierzono DJ-owi Massimo Berti, podczas gdy Blue Russel wykonywała jedynie chórki żeńskie.

Klip z Polskim tłumaczeniem tekstu

W tym samym czasie duet twórców Cangelli–Ghilardi tworzy równie wielkie hity, takie jak „Penguin Invasion” dla grupy SCOTCH, czy „Over And Over” dla Jerrego Moon, oraz „New Dream” dla Claya Perdiniego, jak też wiele innych przebojowych utworów.

Wracając do „Orient Express”, został on zarejestrowany w studio REGSON w Mediolanie w październiku 1983 roku. Późniejsza promocja utworu wymagała znalezienia nowej postaci kobiecej, ponieważ Blue Russel była już zaangażowana w promocję swojej solowej płyty „I Wanna Fly Away” napisanej przez duet Cangelli i Ghilardi. W związku z tym, nową kobiecą twarzą projektu została Silvia Merelli, prywatnie żona Massimo Berti. Wydawało się, że to koniec tego projektu.

Co ciekawe, nazwę Wish Key duet Manlio Cangelli i Lorella Ghilardi zdeponowali w urzędzie patentowym w Bergamo wkrótce po wydaniu „Orient Express” na okres dziesięciu lat.


Jednakże już rok puźniej, nazwa Wish Key znowu pojawiła się na rynku muzycznym.
W 1984 roku Massimo Berti stworzył i opublikował jako WISH KEY (za zgodą Manlio Cangelli, właściciela marki) z udziałem żony Silvii Merelli jako chórzystki, piosenkę „Easy Way”. W kolejnych latach ukazały się inne prace Massimo Berti, takie jak „Last Summer” czy „The One You Love” z roku 1986 oraz inne piosenki, ze sporym sukcesem sprzedażowym i występami telewizyjnymi.

Wish Key wydali tylko jeden longplay „Uno” wydany w 1987 roku we Włoszech nakładem RA-RE Productions, Raffa Todesco. Album zawierał takie przeboje jak „Last Summer” czy „Orient Express”, ogólnie znalazło się po obu stronach winylowego krążka, 8 utworów:

A1 Acumbacha
A2 Make It Up
A3 The Key Of Sunshine
A4 No Woman No Cry
B1 Last Summer
B2 The One You Love
B3 Life
B4 Orient Express

W roku 2018, Massimo ponownie dał o sobie znać i przypomniał zapomniany już projekt Wish Key nagrywając nową piosenkę zatytułowaną „Man In The Air” wydaną na winylowej płycie w formie singla we Włoszech i jako cyfrowe EP w Holandii przez wytwórnię I VENTI D’AZZURRO RECORDS. Jednak wydaje mi się, choć to moje subiektywne odczucie, że utwór choć został utrzymany w stylu 80’s, to przeszedł wśród italo-maniaków bez większego echa i raczej bez większych szans na zostanie kolejnym hitem tego muzycznego projektu.