ZMARŁ FRANCO GATTI

Włoskie media przekazały, dzisiejszego dnia, bardzo smutną informację, że zmarł Franco Gatti, jeden z twórców przeboju „Acapulco” i założyciel zespołu Ricchi e Poveri.

Franco Gatti miał 80 lat.

Franco Gatti był jednym z założycieli włoskiego zespołu Ricchi e Poveri, wykonującego muzykę POP. Grupa powstała w 1967 roku w Genui. Poza Gatti na scenie mogliśmy oglądać Angelę Brambati, Angelo Sotgiuego i Marinę Occhienę. Ricchi e Poveri zadebiutował na festiwalu Cantagiro z piosenką „L’ultimo amore” w 1986 roku. Reprezentowali także Włochy podczas 23 Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Questo amore”. Franco Gatti z resztą muzyków zajęli 12 miejsce w finale.

Zespół Ricchi e poveri największą popularność zdobył w latach 80. Mimo to, już na początku dekady, zespół opuściła Marina Occhiena. W 1985 roku grupa z utworem „Se m’innamoro” zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Włoskiej, który odbywał się w San Remo.

Co ciekawe, zespół wystąpił nawet podczas Sylwestra Marzeń 2018/2019 w Zakopanem. Wówczas grupa zaśpiewała cztery piosenki: „Mamma Maria”, „Made in Italy”, „Acapulco” i „Sarà perchè ti Amo”. Jednak nie pojawili się w pełnym składzie, a jako duet: w składzie Angela Brambati i Angelo Sotgiu.

Od 2013 roku, Franco nie występował już z zespołem Ricchi e poveri, odszedł z powodu śmierci swojego syna Alessio. Ostatni raz pojawił się w telewizji w czerwcu bieżącego roku, kiedy wraz ze swoją żoną Stefanią udzielił wywiadu na temat śmierci syna. Natomiast na scenie ostatnio spotkał się z widzami podczas festiwalu w Sanremo w 2020 roku. Pojawił się jako gość, kiedy zespoł Ricchi e poveri na nowo się zjednoczył.

Franco Gatti zmarł w wieku 80 lat, 18 października 2022 roku.