ZZ TOP

ZZ TOP


ZZ Top to amerykańskie trio z Teksasu. Grupa powstała w 1970 roku. Jej członkami byli artyści z konkurencyjnych niegdyś zespołów – gitarzysta Billy Gibbons z the Moving Sidewalks oraz basista Dusty Hill i perkusista Frank Beard z American Blues.

ZZ Top zyskało sławę dzięki kawałkowi „La Grange” z bluesowo – rockowej płyty „Tres Hombres”. Kolejne płyty „Deguello”, „El Loco”, „Eliminator” oraz „Afterburner” również nie przeszły bez echa. Artyści wypracowali sobie charakterystyczny image – długie brody, golfowe kapelusze oraz ciemne okulary.

W 1992 roku zespół odszedł z wytwórni Warner Bros. Records i przeniósł się w 1994 roku do RCA Records, gdzie podpisał kontrakt na pięć płyt. W 2004 grupa ZZ Top została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Kontrakt z wytwórnią RCA został zerwany w 2006 roku z powodu kiepskiej sprzedaży ostatniego albumu „Mescalero”. Niedługo później odszedł wieloletni menedżer grupy Bill Ham. W 2008 roku zespół podpisał nowy kontrakt z wytwórnią Ricka Rubina American Recordings. Nakładem tej wytwórni, w 2012 roku został wydany ostatni do tej pory album studyjny zespołu „La Futura”

W 2019 roku zespół obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji wyruszył w ogromną trasę po całym świecie. 13 sierpnia miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o zespole ZZ Top „That Little Ol’ Band from Texas”.

Na 2020 rok, Billy Gibbons zapowiedział nowy album studyjny ZZ Top. Płyta z nowym materiałem nie ukazała się. 4 czerwca 2021 Gibbons wydał solowy album pt. „Hardware”.

28 lipca 2021 roku zmarł basista Dusty Hill. O śmierci muzyka poinformowali pozostali członkowie zespołu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Hill zmarł we śnie w swoim domu w Houston. Zgodnie z ostatnią wolą muzyka, zastąpił go Elwood Francis. Nowy basista zespołu to wieloletni techniczny grupy. O zmianie w składzie ZZ Top poinformował Billy Gibbons.